Sosyal Fobi

Sosyal Fobi

22.07.2018

  • Sosyal fobi olarak da adlandırılan sosyal anksiyete bozukluğunun belirleyici özelliği, toplumsal kaygı ya da performans durumlarında yargılanma, olumsuz değerlendirilme ya da reddedilme korkusudur. Sosyal kaygı, diğer insanlar tarafından olumsuz olarak değerlendirilmekten korkma, yetersizlik, aşağılık, utanç gibi duygulara yol açmaktadır.

  • Sosyal fobi, insanların aşırı sıkıntı ve endişeden kaçındığı ya da katlandığı belirli bir nesne, etkinlik ya da sosyal durumun  yoğun ve ısrarlı bir korkusudur. Bazı gençlerde korku, toplumda konuşmak veya bir konuşma başlatmak gibi bir yada iki özel durumla sınırlıdır.

  • Sosyal anksiyete bozukluğu olan insanlar, gözle görülür bir şekilde endişeli davranma veya görünme (örneğin, sözün üstüne gelme, tökezleme) veya aptal, garip veya sıkıcı olarak görülmekten endişe duyabilir. Sonuç olarak, genellikle sosyal veya performans durumlarından kaçınırlar ve bir durumdan kaçınamadıklarında, kayda değer kaygı ve sıkıntı yaşarlar. Sosyal anksiyete bozukluğu olan birçok insan aynı zamanda hızlı kalp atışı, bulantı ve terleme gibi güçlü fiziksel semptomlar yaşamakta ve korkulan bir durumla karşılaştıklarında tam bir saldırıya maruz kalabilmektedir. Korkularının aşırı ve mantıksız olduğunu kabul etseler de bunları yaşamaktadırlar.

  • Günümüzde psikoterapi sosyal fobinin çözümünde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Terapinin başında kendinizi kaygılı hissetmeniz normaldir. Terapi sürecinden fayda görüp görmeyeceğinizi merak edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki yapmanız gereken, terapi sürecine aktif olarak katılmanız, cesaretli davranmanız, süreçle ilgili her türlü soru ve endişenizi terapistinizle paylaşmanızdır. Unutmayın ki psikoterapi / psikolojik danışma size uygulanan bir yöntem değil, sizin ve terapistinizin iş birliğiyle gerçekleştirilen bir süreçtir.